... Pobyt na Uniwersjadzie pozwolił mi na zgromadzenie materiałów video, oraz przyjrzeniu się z bliska treningowi zespołu z Japonii jak i oglądaniu meczów z udziałem tego zespołu. W tej technice również bronią zawodniczki USA. Przykładem może być reprezentacja Stanów Zjednoczonych, oraz zawodniczki, które grały w Polskiej Lidze Nelly Spicer, Rachela Adams, oraz Courtney Thompson – Rafał Gąsior.
Mówi się, że zespoły azjatyckie najlepiej bronią i to jest fakt, że Japonkom trzeba wbić przysłowiowego gwoździa, żeby zdobyć punkt. Nigdy nie mówiło się, że mają inną technikę obrony niż nasze siatkarki w Polsce. Często widzimy jak piłka spada zawodniczce z przodu pod nogi, a siatkarka nie wykonuje żadnego ruch – wówczas mówi się, że zaspała, według autora, wynika to z braku techniki obrony w przód.
Zespoły, które bronią w tej technice mają tak zwany ciąg na piłkę i są w stanie obronić więcej piłek spadających przed nimi lub obok. Mówimy, że Japonki bronią więcej piłek ponieważ są zespołem niższym. Według trenera Gąsiora - bronią więcej piłek ponieważ bronią w innej technice. W Polsce nauczamy technik bocznych, czyli z przetoczeniem przez prawy bok i lewy bok oraz w tył przez bark prawy i lewy. Natomiast nie nauczamy. Jest to technika stosowana tylko u mężczyzn. Stanowisko trenera jest inne, uważa on że technika padu w przód powinna być podstawową techniką w nauczaniu obrony u kobiet. Natomiast techniki przetoczeń przez prawy bok i lewy powinny być technikami wspomagającymi. Prawdopodobnie nie nauczamy w tej technice ponieważ obawiamy się o klatkę piersiową u kobiet oraz nie mamy materiałów szkoleniowych w tym zakresie. Okazuje się, żeby chronić klatkę piersiową trzeba ją podnieść do góry i wykonać w końcowej fazie ślizg na brzuchu. Jak również w tej technice podpieramy się na przedramionach w zależności jaką bronimy piłkę.
Są to osobiste przemyślenia trenera Rafała Gąsiora, jakimi dzieli się w kwestii technik obrony w przód. Przedstawiony materiał jest do dyskusji i może wydawać się kontrowersyjny.
Rafał Gąsior
Zapraszam do obejrzenia materiału video.